Holandia

Dodatek na dzieci Kindgebonden

Jeśli pracowałeś w Holandii, Twoje dzieci maja poniżej 18 lat i miałeś przyznany zasiłek rodzinny z Holandii, możesz starać się o dodatkowe pieniądze w postaci Kindgebondenbudget (dodatku dla dzieci).

Za aktualny rok  wniosek możesz składać w każdej chwili. Za rok 2016 wniosek można składać do 1 września 2017.

Czas oczekiwania na dodatek zdrowotny wynosi średnio 2 lub 3 miesięce.

Dodatek na dzieci zależy od dochodu, wieku dzieci, ilości dzieci. Przykładowo za rok 2016 rodzina z 1 dzieckiem otrzyma  roczny dodatek 1032 eur, z dwójką dzieci 1856 eur, z trójką 2139 eur, z czwórką dzieci będzie to 2316 eur.  A od roku 2015 urząd wypłaca więcej - z uwagi na likwidację ulgi podatkowej.Dokładne kwoty sprawdzisz w OBLICZ PODATEK.

Może się zdarzyć, że urząd automatycznie przyznał Ci już dodatek, wraz z zasiłkiem rodzinnym Kinderbijslag. Wtedy nie ma potrzeby składania wniosku o dodatek.

Oprócz tego dodatku, możesz się ubiegać o dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego, jak również otrzymać zasiłek rodzinny, zwrot podatku lub rozłąkę.

Cena za rok - 150 zł.

Jeśli chcesz się rozliczyć, przejdź do zakładki KROK PO KROKU.
 

       

 1. Przygotuj potrzebne dokumenty i dane personalne

  • kopia paszportu lub dowodu osobistego (tylko wtedy gdy nie masz konta w Holandii), SOFI numer
  • kopia Jaaropgave lub salaris za poprzedni rok; za aktualny rok nic
  • konto bankowe holenderskie lub polskie (inne) ale w formie IBAN
 2. Wypełnij zlecenie

  Pobierz komplet dokumentów. Możesz je wypełnić na komputerze, a potem wydrukować. Jeśli nie chcesz ich wypełniać na własną rękę, skorzystaj z formularza zgłoszeniowego na naszej stronie – wówczas my wyślemy do Ciebie wypełnione zlecenie.

 3. Dokonaj jednorazowej opłaty 150 zł  i odeślij dokumenty

  Dokonaj wpłaty za usługę a my zamówimy dla Ciebie druk z urzędu, który otrzymasz w ciągu 4-6 tygodni. Podpisany druk odeślij pocztą wraz ze zleceniem na nasz adres.

 4. Gotowe

  W ciągu 2 miesięcy otrzymasz z urzędu decyzję KINDGEBONDENBUDGET Voorschotbeschikking oraz pieniądze na swoje konto.

Jeśli nie jesteś pewny w jakiej wysokości otrzymasz dodatek, czy spełniasz wszystkie warunki i czy możesz uzyskać więcej pieniędzy, skontaktuj się z nami. Ułatwimy Ci podjęcie decyzji.

Dla swojego dobra przeczytaj pytania i odpowiedzi w zakładce CZĘSTE PYTANIA. Znajdziesz tam wszystkie dodatkowe informacje na ten temat. Będą Ci pomocne.

Oprócz tego dodatku, możesz się ubiegać o dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego, jak i również otrzymać zasiłek rodzinny , zwrot podatku lub rozłąkę.

Jeśli Twoje dzieci nie przekroczyły 18 lat, Twój dochód nie przekroczył 39500 eur (w roku 2014) oraz miałeś przyznany zasiłek rodzinny Kinderbijslag, masz prawo otrzymać dodatek dla dzieci KINDGEBONDENBUDGET.

Jeśli chcesz złożyć wniosek za aktulany rok, możesz to zrobic w każdej chwili.

Za rok 2016 masz czas aż do 1 września 2017 roku.

Wysokość zależy od dochodu, wieku dzieci, ilości dzieci. Im wyższy dochód, tym niższy dodatek. Przy dochodzie mniejszym od 28897 Euro możesz otrzymać maksymalny dodatek , powyżej tej kwoty dodatek maleje stopniowo aż do zera. Za rok może to być od 1017 euro do nawet 3280 Eur. Jeśli chcesz dokładnie wyliczyć kwotę jaka Ci przysługuje, użyj naszego kalkulatora OBLICZ PODATEK.
Nie wiesz co to jest, zgłoś się do nas – zrób skan lub zdjęcie i wyślij do nas mailem albo prześlij do nas kserokopię pocztą.
Drogą pocztową otrzymasz z holenderskiego urzędu Belastingdienst/Toeslagen białą kopertę a w niej decyzję o nazwie Voorschotbeschikking Toeslagen. W miejscu TE OTVANGEN podawana jest kwota jaką otrzymasz. Za poprzedni rok będzie to kwota jednorazowa, za aktualny będziesz otrzymywać miesięcznie 1/12 kwoty rocznej.
Nie. 1 grudnia 2013 urząd holenderski wprowadził nowe rozwiązanie dotyczące rachunków bankowych.

W poprzednich latach bardzo często urząd dokonywał  zwrotów  na niewłaściwe konto bankowe (np. należące do firmy podatkowej lub osób trzecich zamiast do własciciela podatku). Celem zmian jest poprawa tej sytuacji i ograniczenie do minimum reklamacji, dlatego  nie wolno już podawać konta kolegi, mamy czy biura podatkowego.

Po otrzymaniu wniosku urząd wydaje decyzję zaliczkową tzw. Voorschotbeschikking Toeslagen. Jest to decyzja wstępna, która może się wielokrotnie zmieniać, ponieważ każda zmiana sytuacji osobistej podatnika (przerwa w pracy, wprowadzenie partnera fiskalnego, brak zasilku w Holandii, dziecko ukończyło 18 lat) wpływa na wielkość dodatku, czyli jego ostateczną wysokość. Dlatego dopiero po określonym czasie urząd wydaje tzw. Definitieve Berekening czyli decyzję końcową, zawiera wyrównanie lub ewentualną dopłatę na rzecz urzędu.
Masz tylko 6 tygodni od daty wydanej decyzji. Ważna jest data widniejąca u góry na Voorschotbeschikking/Definitieve Berekening a nie data otrzymania samej decyzji. W ciągu tego okresu urząd musi otrzymać zażalenie – inaczej odrzuci wszelkie skargi, zażalenie czy odwołanie.

Kindgebondenbudget wypłacany jest automatycznie przez urząd podatkowy Belastingdienst, po tym jak otrzyma informacje z SVB, iż został przyznany zasiłek holenderski na dzieci Kinderbijslag. Zdarza się, jednak bardzo rzadko, że SVB wypłaca dodatek na dzieci razem z zasiłkiem rodzinnym w postaci tzw. Gezinsbijslag jedną kwotą.

Mimo tego, są przypadki przypadki kiedy podatnik nie otrzymał dodatku, wówczas należy składać wniosek samodzielnie.

Po pierwsze, jeśli przerwałeś pracę na dłużej niż miesiąc lub zakończyłeś pracę w Holandii, należy wstrzymać dodatek.

Po drugie, w przypadku małżeństw/partnerów fiskalnych możliwe jest tylko jedno wspólne złożenie wniosku - jeśli złożyłeś dwa osobne wnioski, wówczas otrzymaną różnicę będziesz musiał oddać.

Jeśli zapomniałeś poinformować urząd o zakończeniu pracy, po otrzymaniu decyzji wzywającej do zapłaty jesteś zobowiązany oddać nadpłaconą różnicę. Brak reakcji spowoduje naliczenie przez urząd odestek i kosztów wezwania. Pamietaj, że nie możesz anulować wezwania do zapłaty, możesz za to wystąpić z wnioskiem o rozłożenie długu na raty. Jeśli nie oddasz nadpłaty dobrowolnie, urząd może potrącić zaległości ze zwrotu podatku.
Jeśli chcesz zasięgnąć dodatkowych informacji na własną rękę, możesz skorzystać z infolinii wybierając nr +31 55 5385385. Czynny od poniedziałku d czwartku w godz. 8.00 – 20.00 oraz w piątki w godz. 8.00-17.00 – rozmowy prowadzone są w jęz. niderlandzkim, niemieckim i angielskim.
Zasiłek rodzinny KINDERBIJSLAG wypłaca urząd SVB (odpowiednik MOPS w Polsce) i jest wypłacany kwartalnie. Natomiast dodatek na dzieci KINDGEBONDENBUDGET wypłacany jest co miesiąc przez urząd skarbowy w Holandii (Belastingdienst) i jest dodatkiem do zasiłku (zależy od dochodu). Czasem wypłatę dodatku przejmuje SVB i wypłaca łącznie pod postacią GEZIJNSBIJSLAG.