Holandia

Zwrot podatku z Holandii

Jeśli pracowałeś w Holandii, w większości przypadków - musisz się rozliczyć. Warto też ubiegać się o Zorgtoeslag.

Rozliczenie podatku możesz składać za ostatnie 5 lat. Czas oczekiwania na zwrot wynosi średnio od 2 do 6 miesięcy.

Aby otrzymać zwrot podatku, musisz posiadać kartę podatkową od pracodawcy (Jaaropgave, Jaaropgaaf), ewentualnie ostatni pasek z wypłaty (salarisspecificatie).

 • W zależności od potrzeby, zastosujemy ulgę na dziecko lub partnera/współmażonka (tzw. rozłąka). Skorzystanie z ulg daje dodatkowo od 201 do nawet 6000 eur.
 • Wnioski możesz składać cały rok, o ile nie miałeś wezwania z urzędu holenderskiego.
 • Jeżeli pracodawca nie wydał ci Jaaropgave, to my postaramy się go zdobyć.

Przy okazji wniosku o zwrot podatku, możesz się ubiegać o dodatek do ubezpieczenia Zorgtoeslag (za każdy miesiąc pracy otrzymasz 72 eur), specjalnego dodatku na dzieci, jak i również otrzymać zasiłek rodzinny czy rozłąkę.

Cena za jeden rok - 150 zł 

Jeśli chcesz się rozliczyć, przejdź do zakładki KROK PO KROKU.

Poniżej przydatne wskazówki dotyczące podatku w Holandii.

 

       

 1. Przygotuj potrzebne dokumenty i dane personalne.

  • kopia paszportu lub dowodu osobistego (tylko wtedy gdy nie masz konta w Holandii), SOFI numer
  • kopia JAAROPGAVE lub Jaaropgaaf od wszystkich pracodawców, ewentualnie Salarisspecificatie (paski z wypłaty); jaaropgaaf za bezrobotne lub chorobowe wydaje urzad pracy UWV
  • konto bankowe w formie IBAN
  • od 2015 r. zaświadczenie o dochodach w Polsce
 2. Wypełnij zlecenie

  Pobierz komplet dokumentów. Możesz je wypełnić na komputerze, a potem wydrukować. Jeśli nie chcesz tego robić na własną rękę, skorzystaj z formularza zgłoszeniowego na naszej stronie – wówczas my wyślemy do Ciebie wypełnione zlecenie.

 3. Dokonaj jednorazowej wpłaty wg cennika  i odeślij dokumenty

 4. Gotowe

  Po okresie kilku miesięcy otrzymasz z urzędu decyzję o zwrocie podatku (Voorlopige Aanslag lub Aanslag) oraz pieniądze na swoje konto.

Jeśli nie jesteś pewny jaki otrzymasz zwrot, czy spełniasz wszystkie warunki i czy możesz uzyskać więcej pieniędzy, skontaktuj się z nami. Ułatwimy Ci podjęcie decyzji.

Dla swojego dobra przeczytaj pytania i odpowiedzi w zakładce CZĘSTE PYTANIA. Znajdziesz tam wszystkie dodatkowe informacje na ten temat. Będą Ci pomocne.

Przy okazji wniosku o zwrot podatku, możesz się ubiegać o dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego , specjalnego dodatku na dzieci, jak i również otrzymać zasiłek rodzinny czy rozłąkę.

Od roku 2014, aby uniknąć kar (nawet do 4500 eur !), powinieneś rozliczyć się w następujących sytuacjach: 

- otrzymałeś wezwanie z urzędu tzw. Aangiftebrief lub

- otrzymałeś druk C, ewentualnie M, P lub

- byłeś zameldowany w Holandii lub

- zapłaciłeś więcej niż 45 Eur podatku (sprawdź loonheffing/loonbelasting na swoim Jaaropgave) lub

- chcesz ubiegać się o dodatek Zorgtoeslag lub Kindgebondenbudget (zwykle dodatku można otrzymać więcej niż zwrotu podatku, więc WARTO !) 

Z reguły obowiązuje termin do 1 lipca.

W interesie każdego rozliczającego się z podatku jest posiadać wszystkie karty podatkowe. Nie ważne czy to z winy rozliczającego się czy jego pracodawcy, brak jakiegolwiek dokumentu z danego roku może spowodować wystawienie decyzji NEGATYWNEJ (tzw. Nihil Aanslag). Można się od niej odwołać pod warunkiem, że osoba zdobędzie brakujący Jaaropgaaf.
Wysokość zwrotu zależy od tego, jak dużo podatku potrącił z wynagrodzenia Twój pracodawca. Na przykład w roku 2012, gdy na Jaaropgave „Loon” nie przekracza około 7000 Euro, podatek zwracany jest w całości ( sprawdź pozycję „ingehouden loonheffing” lub „loonbelasting” na swojej karcie). Uwaga, w każdym roku podatkowym sytuacja jest inna - od roku 2013 zasady się zmieniły na mniej korzystne. Użyj naszego kalkulatora do obliczania zwrotu.
Zazwyczaj około 3 miesięcy, ale w Holandii jest tylko jeden urząd dla wszystkich obcokrajowców, dlatego też czas oczekiwania może się wydłużyć. Czas maksymalny to 3 lata – o czym mówią przepisy, w praktyce natomiast od 3 do 6 miesięcy.
Nie wiesz co to jest, zgłoś się do nas – zrób skan lub zdjęcie pism które otrzymałeś i wyślij do nas mailem albo prześlij kserokopię pocztą.
Drogą pocztową otrzymasz z holenderskiego urzędu Belastingdienst niebieską kopertę a w niej decyzję o nazwie VOORLOPIGE AANSLAG lub AANSLAG. W miejscu TERUG TE OTVANGEN jest podana kwota jaką otrzymasz.
Jest to decyzja o przyznaniu należnego podatku. Każda osoba składająca wniosek o zwrot podatku otrzyma taki dokument na swój adres. Najczęściej urząd wydaje decyzję o nazwie VOORLOPIGE AANSLAG – jest to decyzja tymczasowa. Wystawia się ją na podstawie złożonych dokumentów, po czym jest ona jeszcze weryfikowana i nastepnie zmienona w decyzję ostateczną - AANSLAG.
Tylko 6 tygodni od daty wydanej decyzji ! Obowiązuje data widniejąca u góry Aanslagu a nie data otrzymania samej decyzji. W tym czasie urząd musi otrzymać zażalenie – inaczej odrzuci wszelkie skargi czy odwołanie.
W sporadycznych przypadkach, może się tak zdarzyć. Np. wtedy, gdy Twój zarobek jest tak wysoki, iż nawet po zastosowaniu ulg, kwota zwrotu będzie bliska  lub równa zeru. Zdarza się też, że miałeś jakiś dług wobec urzędu (nie oddałeś pewnej kwoty z tytułu wypłaconego podatku w wcześniejszych latach, otrzymałeś za dużo Zorgtoeslagu itp.), wtedy urząd w Holandii zatrzyma część jaką jesteś mu winien.
Stosujemy wszystkie możliwe ulgi, ale jak zawsze, każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Ulgi zależą od sytuacji osobistej, od wysokości dochodu uzyskanego w Holandii. Najlepiej skontaktować się z nami - na pewno wybierzemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.
Jeśli chcesz zasięgnąć dodatkowych informacji na własną rękę, możesz skorzystać z infolinii wybierając nr +31 55 5385385. Czynny od poniedziałku do czwartku w godz. 8.00 – 20.00 oraz w piątki w godz. 8.00-17.00 – rozmowy prowadzone są w jęz. niderladzkim, niemieckim i angielskim.
Jeśli jesteś na stałe zameldowany w Polsce musisz się rozliczyć z dochodu otrzymanego za granicą na polskim PIT-36 + PIT ZG. WAŻNE!!! Nie rozliczenie się z Holandią nie zwalnia Cię z obowiązku rozliczania się w Polsce!
Jeśli pracowałeś w Holandii, masz duży dochód i rozliczasz podatek, możesz starać się o rozłąkę dla swojego współmałżonka lub partnera. Podstawowy warunek: łączne dochody współmażonka/partnera wynoszą max. 6350 eur w 2013 roku. Dokładne informacje znajdziesz w dziale Rozłąka (Częste pytania).