Austria

Zwrot podatku

Jeśli pracowałeś legalnie w Austrii, możesz otrzymać zwrot podatku.

Rozliczenie możesz składać za ostatnie 5 lat bez względu na wysokość zwrotu. Czas oczekiwania na zwrot wynosi średnio od 2 do 6 miesięcy.

 • Żeby otrzymać zwrot podatku, musisz posiadać kartę podatkową od pracodawcy (Lohnzettel), ewentualnie jakiś pasek z wypłaty (Lohnabrechnung).
 • Możliwe do odliczenia wysokie ulgi – na dzieci, przejazdy, mieszkanie oraz inne.
 • O ile nie miałeś wezwania z urzędu austriackiego, wnioski możesz składać przez cały rok. Obligatoryjny termin mija 30 września każdego roku.
 • Jeżeli pracodawca nie wydał ci karty podatkowej, postaramy się ją dla Ciebie zdobyć.

Przy okazji wniosku o zwrot podatku, możesz się ubiegać o zasiłek rodzinny Familienbeihilfe.

Cena za rok - 250 zł - rozliczenie: indywidualne, ze współmałżonkiem, z zastosowaniem ulg.

       

 1. Przygotuj potrzebne dokumenty i dane personalne

  • kopia Lohnzettel (karta podatkowa), jeśli dostawałeś w Austrii chorobowe lub bezrobotne dołącz decyzje z odpowiedniej instytucji
  • Zaświadczenie EU/EWR o dochodach w Polsce z Urzędu Skarbowego. Jeśli masz współmałżonka, wpisz jego dane na zaświadczeniu.
  • Konto tylko w formie IBAN
 2. Wypełnij zlecenie

  Pobierz komplet dokumentów. Jeśli nie chcesz ich wypełniać na własną rękę, skorzystaj z formularza zgłoszeniowego na naszej stronie – wówczas my wyślemy do Ciebie wypełnione zlecenie.

 3. Dokonaj jednorazowej wpłaty 250 zł i odeślij dokumenty

 4. Gotowe

  Po okresie kilku miesięcy otrzymasz z urzędu decyzję o zwrocie podatku (Einkommensteuerbescheid) oraz pieniądze na swoje konto.

Jeśli nie jesteś pewny jaki otrzymasz zwrot, czy spełniasz wszystkie warunki i czy możesz uzyskać więcej pieniędzy, skontaktuj się z nami. Ułatwimy Ci podjęcie decyzji.

Dla swojego dobra przeczytaj pytania i odpowiedzi w zakładce CZĘSTE PYTANIA. Znajdziesz tam wszystkie dodatkowe informacje na ten temat. Będą Ci pomocne.

Przy okazji wniosku o zwrot podatku, możesz się ubiegać o zasiłek rodzinny Familienbeihilfe.

application/pdficonPobierz rok 2014 |  2015.02.04 - 20:41
application/pdficonPobierz rok 2013 |  2014.02.03 - 14:53
application/pdficonPobierz rok 2015 |  2018.02.06 - 18:28
application/pdficonPobierz rok 2016 |  2018.02.06 - 18:28
application/pdficonPobierz rok 2017 |  2018.02.06 - 18:28
Jeśli jesteś zameldowany w Austrii, to masz obowiązek złożyć rozliczenie podatku najpóźniej 30 września każdego roku. Pozostałe osoby nie mają takiego obowiązku – robią to dobrowolnie, żeby otrzymać zwrot podatku.
To też zależy od wielkości potrąceń dokonanych przez pracodawcę. Oprócz tego, wpływ mają zastosowane odliczenia od dochodu (rachunki za mieszkanie, paliwo, ulgi na dzieci itp.).
Jeśli pracowałeś ciągiem mniej niż 183 dni w Austrii i zarobiłeś w Polsce powyżej 10000 Euro, wówczas nie masz prawa do ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku.
Drogą pocztową otrzymasz z austriackiego urzędu Finanzamt kopertę a w niej decyzję o nazwie Einkommensteuerbescheid. W miejscu GUTHABEN podawana jest kwota jaką otrzymasz.
Jest to karta podatkowa, którą wydaje austriacki pracodawca. Służy do rozliczenia podatku. Najczęściej ma postać kartki formatu A4.

Tak zwana rozłąka nie istnieje w Austrii. Za to są inne ulgi . Najważniejsze to:

 • koszty przejazdów POLSKA-AUSTRIA (paragony za paliwo, bilety autokarowe itp.)
 • rachunek za mieszkanie w Austrii (Miete)

Dwa powyżej dotyczy tylko osób zamężnych lub względnie kawalerów posiadających własny dom/mieszkanie w Polsce

 • ulga na dzieci oraz dla rodzin wielodzietnych
 • ulga na małżonka 
Tak, obowiązkowo musisz ujawnić wysokość zasiłku chorobowego a Austrii, wysokość zasiłku bezrobotnego, czy wypłatę urlopu z BUAK. Zasiki te mają wpływ na wysokośc zwrotu podatku i nie należy i nich zapominać składając rozliczenie.
Najlepiej, każdorazowo przy rozliczeniu w Austrii przedstawić ZAŚWIADCZENIE EU/EWR o dochodach (jeśli były zerowe, to również) z polskiego urzędu skarbowego. Zameldowanie (raczej Zaświadczenie o stanie rodziny w Polsce) potrzebujesz tylko wtedy, gdy chcesz wykazać dzieci.
Jest to decyzja o ustanowieniu należnego podatku w Austrii, którą każdy rozliczający się podatnik otrzymuje po rozpatrzeniu zeznania podatkowego.
Nie istnieje w Austrii wspólne rozliczenie i nie podsujecie się razem na zeznaniu podatkowym. Ale w przypadku znacznego dochodu np. od 11 000 Euro najlepiej dołączyć zaświadczenie z polskiego Urzędu Skarbowego tzw. ZAŚWIADCZENIE EU/EWR od obojga małżonków, bo wówczas masz prawo do specjalnych ulg „małżeńskich”.
Masz tylko 1 miesiąc od daty wydanej decyzji. Ważna jest data widniejąca u góry na Einkommensteuebescheid , a nie data otrzymania samej decyzji. W ciągu tego okresu urząd musi otrzymać zażalenie – inaczej odrzuci wszelkie skargi, zażalenie czy odwołanie.
W Austrii nie ma jednego urzędu dla wszystkich osób. System podobny jest do polskiego. Jeśli chcesz zasięgnąć dodatkowych informacji na własną rękę, musisz wiedzieć pod jaki urząd podlegasz. Poza tym jest Ci potrzebny numer podatkowy STEUERNUMMER lub/i VERSICHERUNGSNUMMER (VNR).
Jeśli jesteś zameldowany na stałe w Polsce musisz się rozliczyć z dochodu otrzymanego za granicą na polskim PIT-36 + PIT ZG. WAŻNE!!! Nie rozliczenie się z Austrią nie zwalnia z obowiązku rozliczania się w Polsce!
O austriacki zasiłek rodzinny musisz się starać osobno. Nie jest związany w jakikolwiek sposób z rozliczeniem podatku. Patrz zakładka zasiłek rodzinny.